Drillenisser laver ballade på kæmpe bilfabrik
Fords nye drillenisser lægger i hemmelighed forkerte og defekte dele på samlebåndet på Fords fabrik i det spanske Valencia, alt sammen for at optimere kvalitetskontrollen.
Fords nye drillenisser lægger i hemmelighed forkerte og defekte dele på samlebåndet på Fords fabrik i det spanske Valencia, alt sammen for at optimere kvalitetskontrollen.
Den kompromisløse gadedreng, Fords firehjulstrukne Focus RS har begejstret alverdens motorjournalister.
Endelig! Nu kan det snart være slut med at stoppe for rødt ved hvert lyskryds. En ny teknologi der afprøves af Ford kan guide føreren til at køre ”på en bølge af grønne lys”.
Ford Innovation Workshop 2016 From technology that takes the stress out of parking and reversing to next generation systems that help drivers avoid collisions, Ford is developing driver assist technologies that are designed to improve journeys for everyone.
Det er absolut ingen tilfældighed, at motoren i Ford Mondeo og den nye Focus RS lyder som afbalancerede og kultiverede stykker mekanik. På Fords motorfabrik i Valencia lytter særligt trænede medarbejdere dagligt til 2.000 motorer i søgen efter de mindste mislyde, før motorerne sendes videre og installerer motorerne i bilerne
Ford præsenterede for nyligt hvordan prototyper folieres med et unikt camouflage-lignende 3D mønstre for at skabe en optisk illusion, der skjuler detaljerne på bilen. Det forvirrende mønster gør, at Fords ingeniører kan teste prototyper på offentlige veje - uden at afsløre for meget af designet, før model lanceres.
Selvkørende Ford Fusion benytter laser-baseret LiDAR-teknologi til at finde vej gennem den mørkeste nat. Det vellykkede forsøg, med den førerløse bil, er ikke blot endnu et skridt i Fords udvikling af den fuldt automatiserede selvkørende bil, men markerede samtidig et gennembrud, idet Ford beviser, at den førerløse bil ikke er afhængig af kameraer og lys.
Nat bliver næsten til dag med Fords avancerede fuld-LED-forlygter med adaptive funktioner i S-MAX, Galaxy og den nye SUV Edge, men forlygtesystemet sørger samtidig for at modkørende aldrig bliver blændet – de blændfri forlygter er uundværligt sikkerhedsudstyr
I forbindelse med lanceringen af den nye Mondeo har Ford Danmark endnu engang fået færten af en inspirerende historie. Filmen The Nordic Explorer knytter Ford Mondeo sammen en af dansk gastronomis store skikkelser, hidtil har været en velbevaret hemmelighed. Resultatet er endnu en smuk film med et universalt budskab i serien Ford Supporting Success against the Odds.
Træk stikket og sluk mobilen. Behovet for at vende ryggen til teknologi-eksplosionen og være off-line er en voksende global trend, som vil blive forstærket i 2014. Det viser en global trend-analyse fra Ford Motor Company. Analysen, 'Looking Further with Ford 2014', er udarbejdet med baggrund i de nyeste videnskabelige undersøgelser om global forbrugeradfærd og sætter fokus på 10 trends i 2014.
I dag løftede Ford sløret for den nyeste fortolkning af ikonet Ford Mustang. Det skete i Barcelona foran 2.500 presse- og branchefolk, som også kunne se to hele nye koncept-biler – en stor luksus SUV og et nyt, prisbevidst bud på ny Ford Ka.
Ford Mondeo fylder 20 år. Mondeo banede vejen for airbags i almindelige personbiler. James Bond har kastet den rundt i hårnålesving og Storbritaniens tidligere premierminister, Tony Blair, gjorde den synonym med en hel klasse af vælgere.
Inden længe vil det være muligt – alene ved hjælp af din stemme - at styre bilens navigationssystem, få stillet din sult, finde et hotel eller en ledig parkeringsplads. Ford har indgået samarbejde med en række virksomheder om at udvikle apps, der er spiller sammen med Fords kommunikationssystem Ford SYNC med AppLink.
Den nye Ford Transit Connect er landet på det danske marked. Med kåringer som International Van of the Year 2014, har den fra start et fantastisk rennomé. Transit Connect er en del af Fords helt nye Transit-program, som også inkluderer Transit Custom og Transit Courier samt to-tons-modellerne, som bliver lanceret i 2014.
FORD FUTURES - En bil, der parkerer helt af sig selv ved et enkelt tryk på en knap. Eller en bil, der, helt automatisk, bremser og styrer uden om kollisioner bliver virkelighed inden for nogle få år. I denne uge løftede Ford sløret for en række af fremtidens smarte bil-teknologier. Det skete på Fords europæiske center for research og avanceret udvikling i Lommel i Belgien.
Få ved det, men fra 1919 og til slutningen af 60´erne byggede Ford biler i Danmark. Nu er Fordismen kommet på Nationalmuseet, hvor ´Fordismen´ med Henry Ford og udbredelsen af samlebånd bliver hyldet. Bilerne til hele det Skandinaviske og nordeuropæiske marked blev faktisk samlet i København. Video: http://www.mynewsdesk.com/dk/ford-motor-company/videos/ford-er-kommet-paa-nationalmuseet-12461